Miejscowe stosowanie retinolu i preparatów z rodziny retinoidów znane jest w dermatologii od ponad 50 lat jako wysoce skuteczna metoda w leczeniu trądziku i następstw uszkodzeń słonecznych skóry.
W trakcie badań odkryto i wykazano, że retinoidy należą do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia skóry.
W naszej skórze mamy specjalne receptory, które wychwytują substancje z krążącej krwi i dostarczane z zewnątrz. Receptory posiadają kluczowe znaczenie dla procesów metabolicznej odnowy skóry.
Stymulują syntezę kolagenu typu I, III (kolageny strukturalne skóry)
Retinol wpływa na mechanizm powstawania i hamowania pigmentacji skóry i jest stosowany w terapii przebarwień
Normalizuje procesy w przewodach gruczołów łojowych wpływając leczniczo na stan skóry trądzikowej
Poprzez działanie na DNA komórek stymuluje syntezę składników macierzy międzykomórkowej, do których należą glikozaminoglikany i kwas hialuronowy
Wraz z wiekiem, już po 25 roku życia tracimy 1% kolagenu w skórze. Kolagen to podstawowe białko strukturalne skóry, które decyduje o jej jędrności i sprężystości.
Bardzo ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Jednak całkowita ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie jest możliwa. Ponadto – w odpowiednich dawkach jest ono niezbędne dla naszego zdrowia.
W okresie menopauzy, a nawet już kilka lat wcześniej aktywność receptorów słabnie, dlatego działanie zapobiegawcze i ochronne jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla zachowania dobrej jakości i kondycji skóry na dłużej.
Kosmetyki z formami retinolu możesz zacząć już wprowadzać po 30 r.ż.
W kosmetologii leczniczej i estetycznej wykorzystywanych jest kilka forma pochodnych retinoidów. Najsilniejsze i wszechstronne działanie wykazuje retinol. Sam retinol jest substancją o działaniu drażniącym. Retinizacja to proces przyzwyczajenia skóry do stosowania retinoidów i budowania jej tolerancji. Zwykle trwa około 6-12 tygodni. Zabiegi z retinolem powinien przeprowadzać kosmetolog, który w zależności od stanu i kondycji skóry, zaplanuje odpowiedni plan terapii.
W pielęgnacji domowej można zacząć od stosowania łagodnych form takich jak bukachiol, który jest roślinnym odpowiednikiem retinolu.
Palmitynian retinylu to estrowa forma retinolu, o pozytywnym wpływie na jakość skóry. Nie wykazuje działania drażniącego. Kosmetyki stosujemy aplikując 2-3 razy na noc, aby stwierdzić jej tolerancję.
Przy stosowaniu kosmetyków należy stosować filtry UVAiB > SPF30 na dzień.
Jeśli chcesz zacząć zabiegi z retinolem, zapisz się na Konsultację. Konsultacja poświęcona jest poznaniu stanu i kondycji skóry oraz ustaleniu odpowiedniego planu terapeutycznego, profilaktyki lub programu antiaging.
Na konsultację zapisz się tutaj: https://gabineteysymont.pl/kontakt/