
Masaż - estetyka i wellbeing ciała i ducha
Masaż to naturalna, stosowana od tysiącleci metoda oddziaływania na ciało, urodę i ducha. Jakość życia, w tym dobra samoocena oraz eliminacja objawów stresu są podstawowymi motywami osoby, która decyduje się na masaż ciała lub twarzy.
Pełnia odczuwania siebie, w tym pozytywnej samooceny własnego wyglądu nierozerwalnie wiąże się ze świadomością ciała i akceptacją siebie. Bramą do tego jest dotyk. Dotyk to usankcjonowana, podstawowa, subtelna forma komunikacji podczas masażu twarzy. Dotyk jest zatem kluczowym filarem, na którym opiera się masaż niezależnie od jego celu.
Proces starzenia ciała objawia się nie tylko utratą jędrności, gładkości czy elastyczności skóry. Zmienia się adaptacja do warunków zewnętrznych i wewnętrznych (np. zmiany hormonalne lub zmiany w kośćcu twarzy i ciała), jak również wrażliwość na bodźce stresogenne. Proces ten jest stały i związany z samym życiem, dlatego masaż twarzy i ciała ma swoje szczególne znaczenie w kompleksowej pielęgnacji ciała i urody oraz profilaktyce stresu psychofizycznego.
Masaż stosowany w celach estetycznych oparty na wiedzy, znajomości anatomii wykonywany regularnie i zgodnie ze wskazaniami często daje spektakularne efekty. Stanowi niezbędny element terapii zorientowanych na spowolnienie zmian w tkankach związanych z wiekiem oraz warunkami życia lub pracy.
Ponadto, w terapii slow aging i profilaktyce starzenia twarzy masaż, w połączeniu z doświadczaniem relaksu i dobrostanu psychofizycznego, zwiększa świadomość ciała i poczucie akceptacji siebie.
Estetyka i modelowanie sylwetki
Masaż to sprawdzona, nieinwazyjna, nieinwazyjna, skuteczna metoda w redukcji niemal każdego stopnia cellulitu.(*)
W masażu antycellulitowym, w zależności od jego rodzaju i stopnia, w początkowym etapie stosuje się drenaż limfatyczny i masaż tkanki łącznej.
Celem jest usprawnienie pracy układu limfatycznego, zaktywizowania lokalnego metabolizmu skóry i tkanki tłuszczowej. W problemie cellulitu twardego masaż obejmuje warstwowe, głębokim lecz niebolesne opracowanie tkanek miękkich, w których tkanka podskórna uległa zwłóknieniu i jest widoczna jako jako pofałdowania nierówna i z grudkami (nadmiar adipocytów – komórki tłuszczowe).
Wykorzystuje się przy nim różne metody z zastosowaniem np. bańki chińskiej, drewnianych rolek lub rollerów.
Pobudzenie lokalnego metabolizmu skóry przyspiesza proces lipolizy, czyli rozpadu komórek tkanki tłuszczowej, które zostają odprowadzone do krwioobiegu by zostać poddane dalszym przemianom i wydalenia z organizmu. Proces jest bezpieczny, przewidywalny fizjologicznie i nie wywołuje skutków ubocznych.
Efektem regularnych masaży jest widoczna redukcja cellulitu, np. z 3 stopnia do 2, co daje wyraźne wygładzenie skóry, zwiększenie jej elastyczności i jędrności skóry w danym obszarze ciała.
Masaż stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki poprawia jej jędrność, gładkość i elastyczność, co w przypadku kobiet w ciąży zapobiega lub zmniejsza skłonność do powstawania rozstępów.
Cellulit
Cellulit to najczęstszy problem estetyczny skóry ciała.
Jest to lokalne nieprawidłowe rozmieszczenie oraz zaburzony metabolizm tkanki tłuszczowej, występujące najczęściej wraz z obrzękowo-włóknistymi zmianami skóry. Cellulit często objawia się przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub chorobom metabolicznym (np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy), często nasila się w okresie pokwitania, ciąży, menopauzy, zażywania leków hormonalnych (antykoncepcyjnych, HTZ), a także w okresie podlegania silnemu stresowi.
W obszarze objętym cellulitem skóra jest mniej lub bardziej nierówna, wiotka, lub nadmiernie twarda, z widocznymi zagłębieniami, grudkami.

Lecznicze wskazania do masażu i drenażu limfatycznego
- liposukcja okolic brzucha
- liposukcja nóg, pośladków
- implanty piersi
- terapia blizn – po oparzeniu, po cesarskim cięciu, innego pochodzenia (z wykluczeniem keloidów)
tkliwość i obolałość tkanki objętej zabiegiem chirurgicznym oraz wokół niej, obrzęk pooperacyjny
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego
- urazy, stany zapalne skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) organizmu lub skóry poddanej masażowi
- obniżona krzepliwość krwi, zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi
- zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych, choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń obwodowych, niewyrównane nadciśnienie
- nieustabilizowana cukrzyca
- nowotwory, chemioterapia okres 5 lat
- niedawne złamania kości, zaawansowana osteoporoza
- gorączka, obniżona odporność organizmu