Menu Zamknij

Masaż

IMG_0367

Masaż - estetyka, pielęgnacja i wellness

Masaż to naturalna, stosowana od tysiącleci metoda oddziaływania na ciało i psyche. W masażu ważne jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa, empatia oraz  jakość dotyku. Dotyk to usankcjonowana, podstawowa, subtelna forma komunikacji podczas masażu. 

Proces starzenia objawia się nie tylko utratą jędrności, gładkości czy elastyczności skóry. Zmienia się adaptacja do warunków zewnętrznych i wewnętrznych (np. zmiany hormonalne lub zmiany w kośćcu twarzy i ciała), jak również wrażliwość na bodźce stresogenne. Proces ten jest stały i związany z samym życiem, dlatego masaż twarzy i ciała znajduje swoje stałe miejsce w rytuałach pielęgnacyjnych i odmładzających.  

Masaż stosowany w celach estetycznych i terapeutycznych oparty na  znajomości anatomii i fizjologii wykonywany zgodnie ze wskazaniami często daje spektakularne efekty. Stanowi ważny element profilaktyki stresu. 

Masaż poprzez oddziaływanie na ciało i psyche zwiększa zdolność do akceptacji zmian oraz adaptacji do warunków życia. 

Cellulit

Cellulit to najczęstszy problem estetyczny skóry ciała u kobiet. Dotyczy ponad 85 % kobiet na różnych etapach życia.

Jest to lokalne zaburzony metabolizm tkanki tłuszczowej, występujący najczęściej z obrzękowo-włóknistymi zmianami skóry. Cellulit często objawia się przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub chorobom metabolicznym (np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy), często nasila się w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy, zażywania leków hormonalnych (antykoncepcyjnych, HTZ), a także w okresie  kiedy przeżywają silny stres. Cellulit dotyka także kobiety intensywnie ćwiczące z powodu nadmiernego wyrzutu adrenaliny. 
W obszarze objętym cellulitem skóra jest mniej lub bardziej nierówna, wiotka lub nadmiernie twarda, z widocznymi zagłębieniami, grudkami i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. 

Terapia cellulitu i modelowanie sylwetki

W masażu antycellulitowym, w zależności od jego rodzaju i stopnia, w początkowym etapie stosuje się drenaż limfatyczny i masaż tkanki łącznej.
Celem jest usprawnienie pracy układu limfatycznego,  zaktywizowania lokalnego metabolizmu skóry i tkanki tłuszczowej. W problemie cellulitu twardego masaż obejmuje warstwowe, głębokim lecz niebolesne opracowanie tkanek miękkich, w których tkanka podskórna uległa zwłóknieniu i jest widoczna jako jako pofałdowania  nierówna i z grudkami (nadmiar adipocytów – komórki tłuszczowe). 
Wykorzystuje się przy nim różne metody z zastosowaniem np. bańki chińskiej, maderoterapii oraz podiśnienie. 
Pobudzenie lokalnego metabolizmu skóry przyspiesza proces lipolizy czyli rozpad komórek tkanki tłuszczowej. W dalszym etapie zostają odprowadzone do krwioobiegu by zostać poddane dalszym przemianom i wydalenia z organizmu. Proces jest bezpieczny, przewidywalny fizjologicznie i nie wywołuje  skutków ubocznych. 

Efektem regularnych masaży jest redukcja cellulitu, poprawa drenażu tkanek, zmniejszenie obrzęków i zniwelowanie zwłóknień. 

Masaż stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki  co poprawia jędrność, gładkość i elastyczność skóry. Masaż jest bezpieczny i wskazany dla kobiet w ciąży od 3 miesiąca. Wspomaga utrzymanie dobrej kondycji skóry, zapobiega powstawaniu rozstępów, zmniejsza obrzęki nóg i cellulit. 

IMG_0342

Lecznicze wskazania do masażu i drenażu limfatycznego

  • liposukcja okolic brzucha
  • liposukcja nóg, pośladków
  • implanty piersi
  • terapia blizn – po oparzeniu, po cesarskim cięciu, innego pochodzenia (z wykluczeniem keloidów)
  • stan po zabiegach chirurgii plastycznej: obrzęki, zwłóknienia, guzki i nierówna skóra, bolesność tkanek 

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

  • urazy, stany zapalne skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) organizmu lub skóry poddanej masażowi
  • obniżona krzepliwość krwi, zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych, choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń obwodowych, niewyrównane nadciśnienie
  • nieustabilizowana cukrzyca 
  • nowotwory, chemioterapia okres 5 lat
  • niedawne złamania kości, zaawansowana osteoporoza
  • gorączka, obniżona odporność organizmu
  •