
Okolica oczu to szczególnie wrażliwy obszar o zróżnicowanych cechach anatomicznych, dlatego zabieg musi być odpowiednio dostosowany do jej specyficznych wymagań. Mezoterapia biostymulująca to wielokierunkowy zabieg estetyczny działaniu wyraźnie poprawiającym wygląd skóry oraz działając profilaktycznie i spowalniając proces biologicznego starzenia skóry na wymagająca okolicę oczu
Skóra w okolicy oczu jest 5 razy cieńsza niż w innych partiach twarzy. Granica skórno-naskórkowa zawierająca brodawki skóry w okolicy powiek górnych i dolnych jest znacznie mniej pofałdowana, co wpływa na szybsze powstawanie zmarszczek.
Uboga w podściółkę tłuszczową oraz w gruczoły łojowe i potowe okolica skóry oczy to główne czynniki utraty odpowiedniego nawilżenia w procesie transepidermalnej utraty wody (TEWL). Utrata wody z naskórka działa niekorzystnie na środowisko macierzy międzykomórkowej, które jest niezbędne do prawidłowego usieciowania włókien kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Skóra traci na elastyczności, uwidaczniają się linie, zmarszczki oraz głębsze bruzdy spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV lub stresujący styl życia. F
Ponadto, fizjologiczne poduszki tłuszczowe w górnej i dolnej części oka zapewniające wsparcie i napięcie tkanek zmniejszają się wraz z wiekiem sprawiając, że okolica oczu zmienia się strukturalnie, widoczne jako “worki”.
Główne niedoskonałości
Wszystkie te cechy sprawiają, że okolica oczu wykazuje charakterystyczne dla tej okolicy niedoskonałości spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, a także zmianami wywołanymi procesem starzenia się narządu wzroku oraz skóry:
Opadająca górna powieka
Utrata objętości nadoczodołowego upakowania lipidów i zwiotczenie tkanki powodują opadanie tkanki ruchomej powieki.
Linie mimiczne i zmarszczki
„Przerywanie się” zmarszczek spowodowane ciągłą mimiką oraz utratą napięcia i elastyczności tkanek.
Obrzęki pod oczami
Spowodowane nagromadzeniem wody lub tłuszczu w okolicy podoczodołowej w połączeniu z niewystarczającym drenażem (po nocy, przy zmęczeniu, okresach nadmiernego stresu).
Cienie wokół oczu
Zaburzenia koloru spowodowane czynnikami genetycznymi lub nabytymi w okolicy podoczodołowej, wynikające z problemów z krążeniem (niebieski / fioletowy) lub pigmentacją (brązowy).
Zabiegi rewitalizujące okolicę oczu
Główne cele zabiegów wokół oczu to: rewitalizacja oraz dostarczenie składników odżywczych, działanie antyoksydacyjne, drenujące, nawilżające oraz pobudzenie naturalnego procesu odnowy skóry:
- redukcja widoczności zmarszczek na powiekach (górnych i dolnych) i na zewnętrznych stronach (kurze łapki)
- zmniejszenie widoczności przebarwień w okolicy dolnej powieki
- niwelowanie cieni pod oczami, obrzęki (poprawa drenażu)
- zapobieganie zwiotczeniu i utracie gęstości tkanek, oraz utraty blasku, matowość, cienkość skóry.
Zalecane są zabiegi oparte na indywidualnie dobranych peelingach w połączeniu z mezoterapią i biostymulatorami. Zabiegi dają szybkie, bezpieczne, bez znacznego ograniczania codziennej aktywności efekty.
Do zabiegów wykorzystuje się ampułki ze sterylnym koktajlem zawierający składniki aktywne, które precyzyjnie działają, w zależności od potrzeb skóry: silnie nawilżająco, uszczelniają naczynia krwionośne, wykazują działanie depigmentujące, napinające redukując drobne linie i zmarszczki.
Zastosowanie odpowiedniej maski pozabiegowej szybko łagodzi, przyspiesza regenerację skóry, zapewniając komfort po zabiegu.
Zabieg przeznaczony jest dla mężczyzn i kobiet o każdym typie skóry i fototypie, niemal o każdej porze roku.
Przeciwwskazanie do wykonania zabiegu jest w przypadku:
– okresu ciąży i karmienia piersią
– stwierdzonej nadwrażliwość na salicylany i ich pochodne lub na którykolwiek składnik zawarty w peelingu
– w trakcie leczenia izotretynoiną (do 6 miesięcy od ostatniej dawki) lub innymi retinoidami
– w przypadku chorób autoimmunologicznych, przewlekłych chorób dermatologicznych skóry – wymagana zgoda lekarza prowadzącego
– zabiegów radioterapii
– niedawnych zabiegów chirurgicznych w obrębie twarzy
– aktywnej infekcji skóry/ organizmu
Przez 3 tygodnie przed zabiegiem nie należy wykonywać żadnych zabiegów złuszczających, z zastosowaniem substancji aktywnych bez konsultacji z kosmetologiem. Nie należy golić ani depilować skóry w obszarze zabiegu minimum tydzień przed zabiegiem.
Przez minimum 48-72 godzin po zabiegu należy zrezygnować z korzystania z basenu, sauny, intensywnych treningów. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na intensywne promieniowanie UV przez co najmniej 2 tygodnie. Należy odczekać minimum 7 dni po zabiegu wypełniaczy lub zabiegu tatuażu (makijaż permanentny).
Zawsze należy stosować zaleconą przez kosmetologa pielęgnację okolic oraz krem z filtrem SPF UVA, UVB 50.
Zazwyczaj zabiegi są dobrze tolerowane, nawet przy wrażliwej skórze, jednak pomimo odpowiedniego doboru metody i wykonania zabiegu mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak: uczucie tkliwości okolicy, pieczenia, kłucia, powierzchowne złuszczanie, rumień, wysypka typu trądzikowego, hipo- lub hiperpigmentacja. Objawy te najczęściej mijają w ciągu kilku dni przy prawidłowej, zalecanej przez kosmetologa pielęgnacji.