Menu Zamknij

Przebarwienia – czy są skuteczne terapie?

Depigmentacja - holistyczne podejście

Równomierny koloryt skóry, promienna cera, tak samo jak komfort wynikający z dobrego nawilżenia to ważne aspekty zdrowej skóry – niezależnie od wieku. 
Jak przebarwienia bądź nierówny koloryt wpływają na samą kondycję i zdrowie skóry? 

Rola pigmentu w skórze

Główną funkcją melaniny jest przede wszystkim ochrona komórek przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także eliminacja wolnych rodnik (głównie ROS – reaktywne formy tlenu i RFT – wysoce reaktywne cząsteczki tlenu).
Wolne rodniki mają negatywny wpływ na DNA i RNA komórek skóry będąc przyczyną m.in. reakcji zapalnych, mutacji, które mogą prowadzić do nowotworów skóry, zaostrzają przebieg chorób autoimmunologicznych w obrazie klinicznym skóry. Uszkadzają lipidy i białka występujące w skórze uszkadzając m.in. barierę skórną. 
Są jedną z głównych molekularnych przyczyn starzenia skóry

Plamy pigmentacyjne i przebarwienia

Plamy pigmentacyjne są częstym problemem wywołanym przez wiele czynników, a ich charakterystyka i leczenie różnią się w zależności od typu plam, wieku i rodzaju skóry.

Główne przyczyny powstawania przebarwień:

  • zewnętrzne: promieniowanie ultrafioletowe, fotouczulające leki, ekspozycja na czynniki chemiczne
  • wewnętrzne: uwarunkowania genetyczne, wewnątrzustrojowe procesy zapalne, zmiany hormonalne, starzenie chronologiczne

 

Melanina wytwarzana jest w melanocytach – komórkach skóry, wewnątrz specjalnych „pojemniczków” – melanosomów i następnie transportowana jest poprzez dendryty czyli wypustki melanocytów, zazwyczaj do wyższych warstw skóry – naskórka, czasem jednak w głębsze warstwy skóry, do których dostęp jest bardziej utrudniony.
Jeden melanocyt swoimi wypustkami obejmuje 30-40 keratynocytów, czyli właściwych komórek skóry. 

Jakie są skuteczne metody terapii przebarwień?

Kluczowe działanie terapii wykazuje:
  • działanie korygujące: złuszczanie warstw z nagromadzonym pigmentem
  • działanie regulujące: blokuje enzym tyrozynazę w procesie tworzenia melaniny i blokuje transport melaniny do keratynocytów (komórek skóry)
Złotym standardem w nowoczesnej, holistycznej kosmetologii jest odpowiedni dobór substancji aktywnych i metod, takich jak:
✅ cosmelan – ryzyko przebarwień wtórnych i pozaplanych, wymagana wysoka ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok
✅ peelingi chemiczne: glikolowy, azelainowy, mlekowy, TCA, traneksanowy, ferulowy,
✅ antyoksydanty, glutation, dysmutaza ponadtlenkowa, nadtlenek wodoru, witamina B3 i C; ekstrakt z lukrecji, mącznicy lekarskiej
✅ retinol, czynniki wzrostu

Należy przy tym pamiętać, iż skuteczną redukcję przebarwień umożliwia spersonalizowany, dobrany do uwarunkowań skóry i jej potrzeb plan zabiegowy i pielęgnacyjny,  w tym naczęściej wysoka ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok.
Właściwym w tym celu będzie konsultacja z kosmetologiem, który dobierając  odpowiednią terapię uwzględni kondycję skóry, głębokość i rodzaj przebarwień oraz oczekiwania indywidualnej osoby.