Jeżeli jesteś mamą dorastającej córki, zapewne zdajesz sobie sprawę, że najprawdopodobniej czeka Ciebie, a raczej – was, trudny czas dojrzewania. Proces kształtowania się młodej tożsamości, który zaczyna się ok. 12-15 r.ż., i trwa kilka, a nawet kilkanaście lat, to trudny czas dla młodej osoby, która przechodzi naturalny rozwojowo okres oddzielania się od wpływu rodziców do samostanowienia o sobie i swoim życiu.
Ten proces psychologiczno – emocjonalny przebiega z dużymi zmianami w układzie nerwowym i hormonalnym, co dodatkowo może się wiązać się z dużym poczuciem niepewności, lęku, braku poczucia psychicznej stabilności oraz zaburzonym obrazie własnej osoby u młodej osoby. Jest to jednak szczególnie ważny czas dla mam, aby wspierać emocjonalnie swoją córkę, umiejętnie promować jej drogę do niezależności oraz zadbać, by wykształciła zdrowe, zrównoważone nawyki dbania o siebie, swoje zdrowie, ciało i tym samym skórę.
Jak powstaje trądzik?
W okresie dojrzewania częstym problemem u młodych osób jest trądzik młodzieńczy. Zmiany na skórze są jednym z głównych czynników wyglądu, które negatywnie wpływają na samoocenę u nastolatek.
Trądzik jest to zapalna, przewlekła choroba skóry, która wiąże się ze współwystępowaniem takich elementów, jak czynniki genetyczne, działanie hormonów, nadmierne wytwarzanie łoju, rozwój flory bakteryjnej oraz nadmierne rogowacenie przewodów i ujść gruczołów łojowych.
Badania naukowe wykazują wpływ stresu oraz niektórych pokarmów na zaostrzenie objawów trądziku.
Zwróć uwagę na sposób odżywiania córki
Jeśli zauważasz zmiany w sposobie odżywiania u córki, np. większe ograniczenia w ilościach, bądź rodzaju spożywanych pokarmów, poszukaj dobrego momentu, żeby z życzliwością zapytać, jaki córka ma cel, co ją skłoniło do zmiany nawyków?
Jeśli są to zmiany, które nie wpływają znacząco na zdrowie lub wagę, warto okazać zrozumienie, szacunek i akceptację dla jej decyzji.
Jeśli natomiast zmiany będą Ciebie niepokoić, np. zbytnio restrykcyjna dieta lub nadmierna podaż określonego jedzenia, np. słodyczy lub innych pokarmów, zwróć uwagę na stan skóry u córki, czy pojawiły się lub pogłębiły zmiany typu trądzikowego, ponieważ niektóre pokarmy mogą zaostrzać objawy lub przebieg trądziku. Warto otwarcie wyrazić swoją troskę zarówno o zdrowie córki i zaproponować jej wizytę u dermatologa, dietetyczki lub u certyfikowanego psychodietetyka, który dobierze odpowiedni typ terapii lub dietę.
Z pokarmów, które powinny znaleźć się w zrównoważonej diecie młodej osoby:
1. Wypijanie wody w ilości co najmniej 1,5 litra
2. Codzienna porcja kwasów Omega-3 i Omega-6, które znajdują się m.in. w oleju rzepakowym, lnianym, oliwie z oliwek, orzechach włoskich, laskowych, nasionach słonecznika, dyni, sezamu, rybach pochodzenia morskiego: makrela, łosoś, dorsz, śledź. Kwasy Omega-3 i Omega-6 posiadają wielokrotnie udowodnione działanie prozdrowotne i lecznicze w chorobach skóry, takich jak: AZS, alergie, trądzik młodzieńczy, działają regulująco na pracę układu nerwowego.
3. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (IG): kasze, ryż brązowy, ser twarogowy chudy, fasola, chleb pełnoziarnisty, pumpernikiel. Ich pełny wykaz można łatwo znaleźć w wykazach pokarmów o niskim IG. Pokarmy o niskim IG posiadają dobroczynny wpływ na gospodarkę węglowodanową, masę ciała oraz aktywność gruczołów łojowych, których nadmierna praca jest jedną z głównych przyczyn trądziku.
4. Warto zmniejszyć podaż mleka i tłustego mięsa, jak np. wieprzowina, wołowina (tłuszcze nasycone)
5. Ograniczyć pokarmy: typu kakao, czekolada, żółte sery pełnotłuste, mocna kawa, herbata, słodycze, sztuczne słodziki
Co jest ważne, aby kobieta wiedziała, aby wspierać swoją córkę? Twoja równowaga emocjonalna – wsparciem dla Twojej córki.
Każdy przeżywa emocje. Zarówno Twoja córka, jak i Ty, Zaakceptuj to.
Nawet jeśli będą zaznaczać się, być może dość wyraźnie, różnice wartości, priorytetów lub potrzeb, które będą wzbudzać trudne emocje, warto rozmawiać i ustalać ramy akceptowalnych kompromisów.
Lepiej – jeśli na drodze negocjacji i odpowiedzialności za skutki, niż na drodze zakazów, bo te będą wzbudzały napięcia, konflikty i poczucie niezrozumienia u młodej osoby. Będzie to również pomostem do dialogu w innych, równie istotnych kwestiach.
Ważne, żeby kobieta – matka zadbała o swoją własną kondycję psychiczną i emocjonalną oraz równowagę w relacji z córką poprzez akceptację i zrozumienie, iż ma prawo przeżywać, często trudne uczucia i emocje. Warto rozmawiać z partnerem w związku lub z zaufaną osobą bądź nawet poszukać dla siebie samej profesjonalnego psychologicznego wsparcia w trudniejszych chwilach.
To, co ważne dla mamy dorastającej córki, to starać się podchodzić do zaistniałych problemów w możliwie zrównoważony sposób. Córki z jednej strony potrzebują i chcą zaznaczać swoje poczucie niezależności, z drugiej strony – fundamentalne jest dla nich poczucie, że są akceptowane, zwłaszcza w kwestii występujących zmian w wyglądzie ciała oraz zaburzeń pracy skóry u młodych dziewcząt.
Warto zasugerować dobór odpowiednich kosmetyków w codziennej pielęgnacji lub zaprosić córkę na konsultację do kosmetologa, który wskaże jak prawidłowo pielęgnować skórę, zwłaszcza, jeśli pojawią się pierwsze objawy trądziku lub w trakcie leczenia dermatologicznego, jako pielęgnację wspomagającą przy częstym problemie nadmiernego przesuszenia skóry w trakcie terapii dermatologicznych.
Twoja rola kobiety – matki jest kluczowa w zdrowym kształtowaniu się stabilnej tożsamości córki, dlatego tak ważna jest Twoja wiedza, doświadczenie i intuicja w mądrym pokierowaniu tym procesem.
Życzę dużo cierpliwości, wyrozumiałości i miłości w tym czasie zarówno do córki, jak i do siebie samej.
Weronika – mama dorosłej córki