Insulina to jeden z hormonów, który w największym stopniu wpływa na metabolizm tłuszczy w naszym organizmie.
Po każdym posiłku następuje wzrost glukozy we krwi. Glukoza dostarcza energii do każdej komórki. Krótko po wzroście poziomu glukozy we krwi, następuje wyrzut insuliny, która zmniejsza zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Częste wyrzuty insuliny spowodowane nieprawidłową dietą lub podwyższony poziom glukozy upośledza i zaburza pracę wielu tkanek i narządów.
Jedną z przyczyn powstawania cellulitu jest rozrost komórek tłuszczowych oraz włóknienie włókien kolagenu pomiędzy tymi komórkami. Na włóknienie kolagenu w skórze wpływa proces zwany glikacją białek.
Proces ten prowadzi do powstawania produktów końcowych, które mają destrukcyjny wpływ na strukturę kolagenu i elastyny w skórze. Glikację białek powoduje powtarzający się podwyższony poziom glukozy we krwi, spowodowany np. nieprawidłowymi nawykami dietetycznymi.
Stymulacja komórek tłuszczowych związana z gospodarką hormonalną – estrogeny i insulinę, powoduje ich rozrost, a następnie włóknienie pod wpływem zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, wydostawaniu się prozapalnych cytokin, które powodują glikację białek.
Zrównoważona, prawidłowa dieta jest niezbędna w zapobieganiu rozrostowi komórek tłuszczowych.
Odżywianie w profilaktyce i redukcji cellulitu
Badania wskazują, że dieta oparta o niski indeks glikemiczny powoduje korzystny, łagodny wzrost glukozy we krwi i adekwatny do niej poziom insuliny, co sprzyja zmniejszeniu masy ciała, zapobiega otłuszczeniu narządów wewnętrznych oraz zmniejsza objętość samych adipocytów.
Sposób odżywiania oparty na wywoływaniu zrównoważonego wzrostu glukozy we krwi oparty na zasadach diety o nisim indeksie glikemicznym może stanowić podstawową profilaktykę zdrowej i stabilnej wagi ciała.
Przy komponowaniu posiłków należy wybierać produkty o niskim – do 35 IG lub średnim (do 55 IG) indeksie glikemicznym.
Podstawowe zasady
- Wysoka temperatura zmienia skrobię zawartą w pożywieniu w postać żelową. To sprawia, że jest bardzo łatwo i szybko rozkładana oraz wchłaniana i powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi.
- Warzywa i owoce spożywaj w miarę możliwości surowe, natomiast kaszę, ryże, makarony i ziemniaki gotuj do postaci tzw. al dente.
- Wybieraj jak najmniej rozdrobnione i przetworzone produkty. Unikaj wyrobów typu instant i zawierających rozdrobnione płatki kukurydziane, ziemniaczane lub preparowany ryż.
- Białko i tłuszcz podnoszą indeks glikemiczny i spowalaniają wchałanialność węglowodanów. Do posiłku możesz dodać bogate w tłuszcz nasiona, orzechy, pestki i produkty białkowe np. ryby, chudy twaróg, tofu, łyżkę oliwy, jogurt naturalny lub skyr, które dzięki neutralnemu smakowi pasują do każdej potrawy.
- Im bardziej dojrzałe owoce i warzywa, tym wyższy ich IG, dlatego wybieraj produkty nie za bardzo dojrzałe.
- Rekomendowana dzienna ilość warzyw to ponad 400 g – dodawaj je do każdego posiłku. Spożywaj warzywa o różnych kolorach: czerwonym, żółtym zielonym, dzięki czemu zapewnisz antyoksydanty niezbędne dla twojego organizmu i zdrowia skóry.
- Nawadniaj organizm. Wypijaj co najmniej 1,5 – 2 litry wody. Właściwe nawodnienie ciała jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania hormonów.
- Spożywaj ryby morskie, tłuste lub średniotłuste co najmniej 2 razy w tygodniu. Dostarczają niezbędnych kwasów omega-3, które wykazują działanie ochronne i zmniejszają stany zapalne w naszym organizmie.
- Należy spożywać błonnik rozpuszczalny, w ilości co najmniej 5 g dziennie. Stanowi to objętość np. małej filiżanki warzyw strączkowych, 1-2 kromki chleba. Warzywa bogate w rozpuszczalny błonnik to np. czerwona i biała fasola, brukselka, kapusta, marchewka (surowa), kapusta, brokuł, jarmuż, etc.).
- Wzmacnij ochronę immunologiczną. Zdbaj i zadbaj o właściwy poziom witaminy D3 oraz probiotyków i prebiotyków w dodatkowej suplementacji. Naturalne źródła to kiszona kapusta i ogórki, zakwas buraczany, cykoria, karczoch, szparagi, cebula, naturalny kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne.
- Jeśli pomiędzy posiłkami pojawi się odczucie głodu, wypij szklankę wody lub innego niesłodzonego napoju. Staraj się nie pić bardzo mocnej kawy i herbaty, więcej niż 1-2 dziennie, najlepiej bez dodatku cukru i mleka.