Zadowolenie z własnego ciała i wyglądu w równowadze ze zdrowiem jest ważnym elementem dobrego samopoczucia i pozytywnej samooceny dla kobiety.
Ciało kobiety podlega nieustannym zmianom i wpływowi hormonów na etapach jej życia.
W dążeniu do wymarzonej sylwetki podejmują często drastyczne diety, ograniczenie istotnych składników odżywczych lub decydują się na zabiegi, które nie przynoszą pożądanych efektów na dłużej.
Cellulit - przyczyny, obraz kliniczny, rola hormonów
Kobiety mają cieńszą warstwę skóry niż mężczyźni, zaś struktura włókien kolagenowych u kobiet jest ułożona pionowo, co sprzyja przemieszczaniu się komórek tłuszczowych. Te anatomiczne uwarunkowania wzmacniają czynniki, które decydują o rozwoju cellulitu.
Cellulit rozwija się w kilku etapach, w okresie od kilku miesięcy, a nawet lat. Podczas, gdy zmiany stają się bardziej zaawansowane dochodzi do przebudowy komórek tłuszczowych (adipocytów), włóknienia wiązek kolagenu, polimeryzacji i wody w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki, nierówności, guzki, poszerzenie naczyń krwionośnych, a nawet dolegliwości bólowe.
Estradiol odgrywa kluczową rolę w regulacji tkanki tłuszczowej oraz struktur skóry. Hormony estrogenowe wpływają na metabolizm tłuszczu poprzez kontrolę aktywności enzymów odpowiedzialnych za magazynowanie i rozkładanie komórek tłuszczowych.
Insulina odgrywa kluczową rolę w gromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie poprzez stymulowanie przekształcania nadmiaru glukozy we krwi w tłuszcz i hamowanie jego rozkładu. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do zwiększonego odkładania się tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.
Regularne spożywanie wysoko przetworzonej żywności oraz o dużej zawartości węglowodanów i cukru powoduje wzrost poziomu insuliny we krwi, co blokuje metabolizm tłumaczy i sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej.
Progesteron, który wzrasta w okresie ciąży, mogą prowadzić do osłabienia struktury skóry oraz zmniejszenia elastyczności, co sprzyja powstawaniu cellulitu i rozstępów.
Hormony tarczycy regulują metabolizm tkanki tłuszczowej. Zwiększone wydzielanie hormonów tarczycy przyspiesza tempo przemiany materii, co prowadzi do spalania większej ilości kalorii oraz redukcji tkanki tłuszczowej, jednak szybka utrata kilogramów może spowodować utratę jej elastyczność, jędrności, odwodnienie i suchość co negatywnie wpływa na jej stan. Natomiast niedobór hormonów tarczycy może spowolnić metabolizm, sprzyjając gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
Kortyzol, nazywany hormonem stresu, ma negatywny wpływ na skórę poprzez zmniejszenie jej elastyczności, powodując osłabienia wytrzymałości włókien kolagenu co sprzyja powstawaniu cellulitu.
Adrenalina działa hamująco na proces spalania tłuszczu oraz sprzyja retencji wody w organizmie. Zatrzymywana woda zwiększa widoczność cellulitu.
Zarządzanie stresem odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi hormonalnej.
Stres jest naturalną odpowiedzią na bodziec fizyczny lub emocjonalny. Wywołuje wyrzut kortyzolu i adrenaliny, których podwyższony poziom wywołuje zaburzenia w gospodarce hormonów odpowiedzialnych za metabolizm tłuszczu i wpływa negatywne na elastyczność skóry i zmniejsza wytrzymałość kolagenu.
Regularna umiarkowana aktywność fizyczna oraz praktyki redukujące stres, takie jak medytacja, spacer, kontakt z przyrodą mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu kortyzolu i zapobieganiu negatywnym skutkom dla skóry.
Ważne jest utrzymanie równowagi poziomu insuliny poprzez dobrze zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, wodę, pełnoziarniste produkty, ryby, oleje.
Opracowanie ze specjalistą zdrowej rutyny pielęgnacyjnej: masaże manualne, drenaż limfatyczny w połączeniu z zabiegami aparaturowymi: krioterapią, presoterapią lub światłoterapią to naturalne metody, które jako metody o udowodnionym klinicznie działaniu zapewnią pożądane rezultaty redukcji cellulitu i poprawy jakości skóry.
Drenaż limfatyczny usuwa ze skóry zbędne produkty przemiany tłuszczy, które powodują nierówny, pofałdowany wygląd skóry.
Masaż manualny jako fizyczny bodziec sprężysty pobudza fibroblasty, do tworzenia nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej jędrna.
Zastosowanie przyrządów takich jak: rolki drewniane, bańka chińska pobudza lokalny metabolizm tkanki tłuszczowej do jej redukcji oraz modelując sylwetkę nadając jej smukłego kształtu.