Jak starzeje się nasza skóra?
Podstawową jednostką całego naszego organizmu jest komórka, w przypadku skóry są to głównie keratynocyty
i fibroblasty.
Wpływ na tempo ich starzenia się mają zarówno czynniki wewnątrzpochodne, jak i zewnątrzpochodne. Jedna z teorii starzenia, teoria genowa, mówi, iż w jądrzastych komórkach znajduje się DNA, czyli źródło zakodowanych informacji na temat między innymi tempa i charakteru starzenia się. Proces starzenia zależny jest zarówno od zewnątrzpochodnych (egzopochodnych) uszkodzeń, ale także od zahamowania możliwości naprawczych DNA jądra komórkowego.
Z czynników egzopochodnych największy udział (ok. 80%) w starzeniu się skóry ma promieniowanie UV. się skóry, Następstwem są objawy fotostarzenia, takie jak niejednolity koloryt, rogowacenie naskórka, przebarwienia, zmarszczki, utrata jędrności, przesuszenie.
Wpływ stresu oksydacyjnego
W procesie starzenia skóry szczególnie promienie UVB są odpowiedzialne za stres oksydacyjny w komórkach skóry, poprzez wytwarzanie ogromnych ilości RFT. Wewnątrzkomórkowe oksydacyjne uszkodzenia jądra komórkowego wraz z DNA prowadzą do zmniejszenia się liczby zdrowych komórek, a zwiększa się liczba uszkodzeń komórkowych powstałych na skutek nieodwracalnych mutacji.
Zdrowa komórka z jądrem zawiera prawidłowo formujący się kod DNA, który informuje o charakterze i formie podziałów oraz o postępie w procesie starzenia się.
Poniżej wierzchniej warstwy rogowej skóry leżą keratynocyty z prawidłowo zbudowanym jądrem, co determinuje żywotność komórki. To właśnie je należy chronić przed reaktywnymi formami tlenu, które uszkadzają DNA komórkowe.
Dlatego ochrona skóry przed stresem oksydacyjnym i tym samym ochrona DNA komórkowego jest tak ważna w profilaktyce i terapiach anti-aging skóry z oznakami starzenia.
Znaczenie ochrony komórkowego DNA
Z uwagi, iż funkcje naszej skóry są osłabione negatywnym oddziaływaniem stresu oksydacyjnego naturalne antyoksydanty nie są często w stanie pełnić funkcji tarczy ochronnej. Suplementacja zewnętrzna związków przeciwrodnikowych jest więc niezbędna, by zapewnić jej zdrowe funkcjonowanie.
Kwas ferulowy w naturze pełni funkcję naturalnej ochrony przeciwutleniającej lipidy w ziarnach. Badania naukowe dowiodły, iż witamina C w powiązaniu z kwasem ferulowym wykazuje większą i dłuższą stabilność działania, ale nie jest jedynym związkiem tak silnie i pozytywnie współpracującym w trakcie pełnienia funkcji ochronnych DNA komórek. W procesach naprawczych DNA komórek skóry, po emisji promieniowania UV, uczestniczą także peptydy, czynniki wzrostu, floretyna i alfahydroksykwasy.
Koncepcja zabiegu Smart anti-aging DNA Therapy opiera się na innowacyjnym połączeniu tych składników – dla uzyskania maksymalnej ochrony DNA komórkowego w celu spowolnienia zarówno endo-, jak i egzogennego procesu starzenia się skóry