Jak spowolnić proces starzenia skóry poprzez sposób odżywiania?
Ogólnie wiemy, że sposób odżywiania wpływa na kondycję i wygląd skóry. Liczne badania naukowe wskazują, iż stan odżywienia organizmu w niezbędne składniki odżywcze i prawidłowa dieta wyraźnie wpływa na parametry skóry takie jak: zmarszczki (w największym stopniu), pory skórne, przebarwienia i nawilżenie skóry.
Stwierdzono, że kobiety pijące zbyt mało płynów mają szersze zmarszczki, więcej przebarwień skory i nieco większe pory. Nadmierne spożycie cukrów odpowiada za 40-50% symptomów starzenia skóry, głównie utratę jędrności, powstawanie zmarszczek i przebarwień, natomiast nadużywanie soli powiększa zmarszczki, naczynka, pory i wielkość przebarwień.
Jednym z przejawów starzenia się jest utrata wody, której zawartość w skórze dojrzałej spada nawet do 55%. Dobowe zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka wynosi od 25 do 35 ml na kilogram masy ciała w zależności od aktywności fizycznej, temperatury, wilgotności powietrza, rodzaju pożywienia.
β-karoten – prowitamina witaminy A, to sprzymierzeniec skóry – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne, szczególnie w połączeniu z witaminą E. Beta karoten znajdziemy m.in. w batatach, marchewce, papryce, szpinaku, jarmużu, dyni, kapuście chińskiej, morelach i śliwkach. Niedobór tej witaminy przyczynia się do stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, suchości skóry, utraty elastyczności oraz powstawania przebarwień.
Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, a zwłaszcza omega-3 (tzw. NNKT) jest kluczowa w zachowaniu elastyczności błon międzykomórkowych w barierze skórnej. NNKT chronią przed fotostarzeniem skóry, zmniejszają podatność na oparzenia słoneczne, oraz przyspieszają gojenie ran. NNKT znajdujemy w rybach, produktach pochodzenia morskiego oraz w olejach takich jak: lniany, rzepakowy, słonecznikowy, z krokosza, wiesiołka, awokado. Codzienna porcja owoców warzyw zapewniają niezbędne makro- i mikroelementy, naturalne enzymy, antyoksydanty oraz istotny dla zdrowia błonnik, który reguluje prawidłowy proces trawienia.
Fundamentem dla zdrowia, a także spowolnienia procesu starzenia się organizmu, i tym samym – skóry – oraz redukcji negatywnych jego objawów jest zbilansowana, niskokaloryczna dieta, zawierająca przeciwutleniacze i pierwiastki niezbędne do obrony antyoksydacyjnej. Pełnowartościowa dieta powinna zawierać w odpowiednich proporcjach białko, węglowodany i tłuszcze oraz mikroelementy, witaminy oraz substancje balastowe i wodę.
W okresie lata warto korzystać z bogactwa świeżych warzyw, owoców, ziół takich jak mięta, melisa, naturalnych soków na bazie których można przyrządzić orzeźwiające napoje lub podawać jako shake warzywny, z kefirem lub jogurtem. Dodatkową korzyścią będzie rewitalizacja flory jelitowej, która ma równie bardzo istotne znaczenie dla stanu zdrowia całego organizm.