Menu Zamknij

Dieta przeciwzapalna – sekret długowieczności

Siła diety przeciwzapalnej

W dążeniu do dłuższego, zdrowszego i satysfakcjonującego życia należy wziąć kilka kluczowych czynników: genetyka, ćwiczenia, radzenie sobie ze stresem, regeneracja i odżywianie. Spośród nich dieta jest jednym z tych elementów, które podlegają naszej kontroli i wpływowi.

Podstawą holistycznego podejścia do dobrej jakości skóry, wellbeing ciała i długowieczności jest starannie opracowana filozofia żywieniowa, mająca na celu zwalczanie stanów zapalnych, jednego z głównych czynników przyczyniających się do starzenia.

Dieta przeciwzapalna koncentruje się na pełnowartościowych, bogatych w składniki odżywcze produktach, które promują zdrowie komórkowe, chronią przed chorobami przewlekłymi i zwiększają witalność organizmu.

Związek między stanem zapalnym a starzeniem się

Przewlekły stan zapalny jest zwiększa ryzyko występowania wielu chorób związanych z wiekiem. Stany takie jak choroby serca, cukrzyca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne powiązane z uporczywym, łagodnym stanem zapalnym w organizmie. Ten stan zapalny, często określany jako „zapalenie”, jako główny skutek stresu oksydacyjnego przyspiesza biologiczne starzenie się i przyczynia się do uszkodzeń komórkowych w czasie, co wiąże się z kondycją skóry w wieku dojrzałym. 

Dieta przeciwzapalna zwalcza to, koncentrując się na produktach, które zmniejszają stan zapalny i dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które wspierają zdrowie komórkowe. Kładzie nacisk na świeże, pełnowartościowe produkty, takie jak owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze takie jak: orzechy, oleje roślinne, ziarna oleiste, ryby, wartościowe białka zwierzęce i roślinne, pełne ziarna kasz, zioła i przyprawy jednocześnie minimalizując przetworzoną żywność, cukry i tłuszcze nasycone, które są znane z wywoływania reakcji zapalnych.

Twoja lista produktów. Zapisz i stosuj codziennie

  1. Warzywa, źródła folianów (szpinak, jarmuż, rukola, brokuł, por, szczypior, pietruszka, kiełki), awokado
  2. Jagody (maliny, jagody, borówki)
  3. Ryby bogate w omega-3: łosoś, makrela, miruna, karmazyn
  4. Migdały, orzechy laskowe, brazylijskie, nerkowca
  5. Czosnek, cebula czerwona, imbir, kurkuma, zioła
  6. Oliwa z oliwek, olej lniany, z czarnuszki, wiesiołka
  7. Produkty pełnoziarniste: kasze, pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane, orkiszowe, gryczane
  8. Produkty z całego ziarna soi (tofu, mleko sojowe).
  9. Nasiona chia, lniane, babka płesznik.
  10. Zielona herbata.